Komfort użytkowania wznoszonego lub remontowanego budynku oraz związane z jego eksploatacją koszty wynikają zarówno z rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych i użytej termoizolacji, jak i typu zamontowanej stolarki otworowej. Dla zmniejszenia nakładów na ogrzewanie warto więc poświęcić odpowiednią uwagę wyborowi rozwiązań, które zminimalizują straty ciepła i przełożą się na znaczne oszczędności w comiesięcznych wydatkach. W tym celu trzeba jednak zdecydować się na mające właściwe parametry użytkowe drzwi i okna. We Wrocławiu można je zamówić wraz z montażem w firmie Fenro, sprzedającej i montującej wyroby takich producentów jak Aluplast, Geallan czy Schüco. Przekonajmy się, na jaki typ okien się zdecydować i jakie cechy będą najistotniejsze.

Jakie okna można zamontować?

Producenci oferują okna z ramami wykonanymi z różnych materiałów. Największą popularnością cieszy się PVC, które jest przystępne cenowo, nie wymaga dodatkowej pielęgnacji i jest łatwe w czyszczeniu. Duże powodzenie mają także ramy wykonane z drewna, które ma postać klejonki składającej się z kilku warstw, co niweluje zmiany wymiarów wynikające z wahań wilgotności. Stolarka tego rodzaju prezentuje się efektownie, co jakiś czas wymaga jednak odnowienia. Alternatywą mogą być okna z ramami aluminiowymi. Materiał ten odznacza się wysoką sztywnością i sprawdza się świetnie przy przeszkleniach o dużych rozmiarach. Stosowane w konstrukcji przekładki z tworzywa sprawiają, że nie dochodzi tu do utraty ciepła mimo wysokiej przewodności tego metalu.

Jakie parametry okien są najważniejsze?

Podstawowym parametrem stolarki okiennej jest współczynnik przenikalności cieplnej Uw, który pokazuje, jaka ilość energii może być tracona przez konkretny rodzaj okna. Wartość ta jest uzależniona od przenikalności pakietu szybowego określanego jako współczynnik Ug oraz Uf podający tę wielkość dla ramy i ościeżnicy. Warto też pamiętać, że ważna będzie izolacyjność akustyczna, od której zależy ilość przenikającego do wnętrza hałasu.